Comunicare oficiala cu MT/CNIR/CNAIR si alte institutii

Started by Ionut, June 12, 2012, 08:24:17 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

disney

Am trimis azi urmatoarele intrebari catre CNAIR.

Quote
Stimata Doamna, Stimate Domn,

Conform art. 7 si 9 din Legea 544 / 2001 actualizata, privind liberul acces la informatiile si documentele de interes public, va solicit citeva informatii cu caracter public.

Daca informatiile solicitate se regasesc pe pagini in care apar si informatii exceptate de la liberul access, prevazute la art. 12 din Legea 544/2001, va rog sa imi oferiti informatiile solicitate conform art. 22, alin. (2-1) din HG 478/2016.

Mentionez ca doresc aceste informatii in format electronic si editabil, conform art. 15, alin. (3) din HG 478/2016.

Va rog sa imi comunicati imediat numarul de inregistrare al prezentei solicitari, conform art. 20, alin. (5) din HG 478/2016.

Sectiunea E din lotul 2 Lugoj - Deva
a) In ce data a fost scos din contractul cu Salini Impregilo sectiunea E din lotul 2 Lugoj - Deva?
b) In ce mod s-a facut sau se va face aceasta scoatere a sectiunii E din contractul initial? S-a facut sau se va face un act aditional sau un contract?
c) Care este sau care va fi valoarea actualizata a contractului pentru sectiunile A, B, C si D din lotul 2 Lugoj - Deva dupa scoaterea sectiunii E din contract?
d) Daca inca nu a fost scoasa din contract sectiunea E, va rog sa enumerati toate motivele de pina acum pentru care acest lucru nu s-a intimplat si de ce s-au pierdut cel putin 3 ani cu aceasta procedura.
e) Va rog sa expuneti toate blocajele actuale si termenul pentru rezolvarea lor pentru scoaterea din contract a sectiunii E.
f) In ce data a predat Salini Impregilo proiectul tehnic pentru sectiunea E?
g) Daca inca nu a fost predat proiectul tehnic pentru sectiunea E, va rog sa sa enumerati toate motivele de pina acum pentru care acest lucru nu s-a intimplat si de ce s-au pierdut cel putin 3 ani cu aceasta procedura.
h) Va rog sa expuneti toate blocajele actuale si termenul pentru rezolvarea lor pentru proiectul tehnic al sectiunii E.
i) In ce mod s-au contractat serviciile de proiectare pentru sectiunea E? Care este data si numarul contractului sau actului aditional?
j) Care este valoarea serviciilor de proiectare pentru sectiunea E?
k) In ce data a fost aprobat proiecul tehnic pentru sectiunea E in CTE CNAIR, CTE MT, Consiliul Interministerial? Daca nu a fost aprobat, atunci cand se estimeaza aprobarea in fiecare parte?
l) Cate acte aditionale s-au semnat pana acum? Va rog sa precizati care este data fiecarui act aditional, subiectul lui si valoarea in discutie.
m) Ce penalizari au fost aplicate pana acum? Va rog sa specificati fiecare factura cu data, numar, valoare si data in care a fost achitata de antreprenor.
n) Cate claim-uri au fost facute pina acum pe acest contract? Va rog sa precizati fiecare claim, data, numar, cine a facut claim-ul si valoarea in discutie, precum si stadiul actual al rezolvarii.
o) Cand vor fi terminate lucrarile pentru sectiunea D?

disney

Am adresat astazi aceste intrebari catre CNAIR.

Quote
Stimata Doamna, Stimate Domn,

Conform art. 7 si 9 din Legea 544 / 2001 actualizata, privind liberul acces la informatiile si documentele de interes public, va solicit citeva informatii cu caracter public.

Daca informatiile solicitate se regasesc pe pagini in care apar si informatii exceptate de la liberul access, prevazute la art. 12 din Legea 544/2001, va rog sa imi oferiti informatiile solicitate conform art. 22, alin. (2-1) din HG 478/2016.

Mentionez ca doresc aceste informatii in format electronic si editabil, conform art. 15, alin. (3) din HG 478/2016.

Va rog sa imi comunicati imediat numarul de inregistrare al prezentei solicitari, conform art. 20, alin. (5) din HG 478/2016.

Lotul 3 Lugoj - Deva
a) In ce data a fost adaugata in contractul cu asocierea condusa de Comsa realizarea descarcarii Holdea (cu toate modificarile/completarile necesare pentru DN68A si autostrada A1) pe lotul 3 Lugoj - Deva?
b) In ce mod s-a facut sau se va face aceasta adaugare a descarcarii Holdea in contractul initial? S-a facut sau se va face un act aditional sau un contract?
c) In ce data a fost adaugata in contract realizarea ecoductului de la km 57+710 pe lotul 3 Lugoj - Deva?
d) Care este sau care va fi valoarea actualizata a contractului pentru lotul 3 Lugoj - Deva dupa adaugarea descarcarii Holdea si a ecoductului de la km 57+710 in contract?
e) Daca inca nu a fost adaugata in contract descarcarea Holdea, va rog sa enumerati toate motivele de pina acum pentru care acest lucru nu s-a intimplat si de ce s-au pierdut atata timp cu aceasta procedura.
f) Daca inca nu a fost adaugata in contract ecoductul de la km 57+710, va rog sa enumerati toate motivele de pina acum pentru care acest lucru nu s-a intimplat si de ce s-au pierdut atata timp cu aceasta procedura.
g) Va rog sa expuneti toate blocajele actuale si termenul pentru rezolvarea lor pentru realizarea descarcarii Holdea. Va rog sa nu uitati sa mentionati exproprierile, scoaterea din fondul forestier, etc. si sa precizati detaliat stadiul si blocajele pentru fiecare din ele.
h) Va rog sa expuneti toate blocajele actuale si termenul pentru rezolvarea lor pentru realizarea ecoductului de la km 57+710.
i) In ce data a fost predat proiectul tehnic pentru descarcarea Holdea?
j) In ce data a fost aprobat proiecul tehnic pentru descarcarea Holdea in CTE CNAIR, CTE MT, Consiliul Interministerial? Daca nu a fost aprobat, atunci cand se estimeaza aprobarea in fiecare parte si care sunt blocajele care exista si toate motivele intarzierii?
l) Cate acte aditionale s-au semnat pana acum la contractul initial pentru lotul 3 Lugoj - Deva? Va rog sa precizati care este data fiecarui act aditional, subiectul lui si valoarea in discutie.
m) Ce penalizari au fost aplicate pana acum? Va rog sa specificati fiecare factura cu data, numar, valoare si data in care a fost achitata de antreprenor.
n) Cate claim-uri au fost facute pina acum pe acest contract? Va rog sa precizati fiecare claim, data, numar, cine a facut claim-ul si valoarea in discutie, precum si stadiul actual al rezolvarii.
o) Cand vor fi terminate lucrarile pentru sectiunea D?

Dan027

As avea si eu cateva intrebari pentru tronsonul de autostrada Sibiu-Brasov, mai exact Fagaras-Brasov:
1. Cand va incepe, sau cand a inceput, pregatirea documentatiei pentru licitarea executiei tronsoanelor autostrazii Fagaras-Brasov?
2. Cum este impartita autostrada in segmente/ tronsoane/ loturi?
3. Care este traseul autostrazii?

Daca mai stie cineva ce ar trebui intrebat tinand cont ca intr-un raspuns anterior au zis ca au SF actualizat, iar constructia este programata in masterplan sa inceapa in 2018? (Ca sa poata incepe constructia in 2018 trebuia sa il avem licitat deja, dar CNADNR nu intelege asta)

rocklee

Pentru lotul patru întreabă Carei soluția la dealul cariera bretea muresana

disney

Mai jos gasiti raspunsul CNAIR intrebarile adresate.

Quote from: disney on March 19, 2017, 09:33:33 PM
Am trimis azi urmatoarele intrebari catre CNAIR.

Quote
Stimata Doamna, Stimate Domn,

Conform art. 7 si 9 din Legea 544 / 2001 actualizata, privind liberul acces la informatiile si documentele de interes public, va solicit citeva informatii cu caracter public.

Daca informatiile solicitate se regasesc pe pagini in care apar si informatii exceptate de la liberul access, prevazute la art. 12 din Legea 544/2001, va rog sa imi oferiti informatiile solicitate conform art. 22, alin. (2-1) din HG 478/2016.

Mentionez ca doresc aceste informatii in format electronic si editabil, conform art. 15, alin. (3) din HG 478/2016.

Va rog sa imi comunicati imediat numarul de inregistrare al prezentei solicitari, conform art. 20, alin. (5) din HG 478/2016.


1) VO Targu Mures
a) Va rog sa expuneti toate motivele pentru care inca nu se lucreaza in zona intre DJ135 si DN13 si termenii prevazuti pentru rezolvare blocajelor pentru aceasta portiune.
b) Va rog sa expuneti toate blocajele actuale si termenul pentru rezolvarea lor.
c) Care este data actualizata de finalizare a lucrarilor?
d) Va rog sa imi puneti la dispozitie varianta actuala a graficului de executie actualizat de antreprenor.
e) Cate acte aditionale s-au semnat pana acum? Va rog sa precizati care este data fiecarui act aditional, subiectul lui si valoarea in discutie.
f) Ce penalizari au fost aplicate pana acum? Va rog sa specificati fiecare factura cu data, numar, valoare si data in care a fost achitata de antreprenor.
g) Cate claim-uri au fost facute pina acum pe acest contract? Va rog sa precizati fiecare claim, data, numar, cine a facut claim-ul si valoarea in discutie, precum si stadiul actual al rezolvarii.


2) VO Satu Mare
a) Care este stadiul elaborarii HG pentru exproprieri si cand este estimat sa fie emisa?
b) Va rog sa expuneti toate blocajele actuale si termenul pentru rezolvarea lor.
c) Care este data actualizata de finalizare a lucrarilor?
d) Va rog sa imi puneti la dispozitie varianta actuala a graficului de executie actualizat de antreprenor.
e) Cate acte aditionale s-au semnat pana acum? Va rog sa precizati care este data fiecarui act aditional, subiectul lui si valoarea in discutie.
f) Ce penalizari au fost aplicate pana acum? Va rog sa specificati fiecare factura cu data, numar, valoare si data in care a fost achitata de antreprenor.
g) Cate claim-uri au fost facute pina acum pe acest contract? Va rog sa precizati fiecare claim, data, numar, cine a facut claim-ul si valoarea in discutie, precum si stadiul actual al rezolvarii.


3) VO Tecuci
a) De ce nu avanseaza lucrarile la centura Tecuci? Care este stadiul actual al proiectului?
b) Va rog sa expuneti toate blocajele actuale si termenul pentru rezolvarea lor.
c) Care este data actualizata de finalizare a lucrarilor?
d) Va rog sa imi puneti la dispozitie varianta actuala a graficului de executie actualizat de antreprenor.
e) Cate acte aditionale s-au semnat pana acum? Va rog sa precizati care este data fiecarui act aditional, subiectul lui si valoarea in discutie.
f) Ce penalizari au fost aplicate pana acum? Va rog sa specificati fiecare factura cu data, numar, valoare si data in care a fost achitata de antreprenor.
g) Cate claim-uri au fost facute pina acum pe acest contract? Va rog sa precizati fiecare claim, data, numar, cine a facut claim-ul si valoarea in discutie, precum si stadiul actual al rezolvarii.









disney

Mai jos gasiti raspunsul CNAIR la intrebarile adresate.

Quote from: disney on March 20, 2017, 09:39:01 PM
Am trimis azi urmatoarele intrebari catre CNAIR.

Quote
Stimata Doamna, Stimate Domn,

Conform art. 7 si 9 din Legea 544 / 2001 actualizata, privind liberul acces la informatiile si documentele de interes public, va solicit citeva informatii cu caracter public.

Daca informatiile solicitate se regasesc pe pagini in care apar si informatii exceptate de la liberul access, prevazute la art. 12 din Legea 544/2001, va rog sa imi oferiti informatiile solicitate conform art. 22, alin. (2-1) din HG 478/2016.

Mentionez ca doresc aceste informatii in format electronic si editabil, conform art. 15, alin. (3) din HG 478/2016.

Va rog sa imi comunicati imediat numarul de inregistrare al prezentei solicitari, conform art. 20, alin. (5) din HG 478/2016.

Sectiunea E din lotul 2 Lugoj - Deva
a) In ce data a fost scos din contractul cu Salini Impregilo sectiunea E din lotul 2 Lugoj - Deva?
b) In ce mod s-a facut sau se va face aceasta scoatere a sectiunii E din contractul initial? S-a facut sau se va face un act aditional sau un contract?
c) Care este sau care va fi valoarea actualizata a contractului pentru sectiunile A, B, C si D din lotul 2 Lugoj - Deva dupa scoaterea sectiunii E din contract?
d) Daca inca nu a fost scoasa din contract sectiunea E, va rog sa enumerati toate motivele de pina acum pentru care acest lucru nu s-a intimplat si de ce s-au pierdut cel putin 3 ani cu aceasta procedura.
e) Va rog sa expuneti toate blocajele actuale si termenul pentru rezolvarea lor pentru scoaterea din contract a sectiunii E.
f) In ce data a predat Salini Impregilo proiectul tehnic pentru sectiunea E?
g) Daca inca nu a fost predat proiectul tehnic pentru sectiunea E, va rog sa sa enumerati toate motivele de pina acum pentru care acest lucru nu s-a intimplat si de ce s-au pierdut cel putin 3 ani cu aceasta procedura.
h) Va rog sa expuneti toate blocajele actuale si termenul pentru rezolvarea lor pentru proiectul tehnic al sectiunii E.
i) In ce mod s-au contractat serviciile de proiectare pentru sectiunea E? Care este data si numarul contractului sau actului aditional?
j) Care este valoarea serviciilor de proiectare pentru sectiunea E?
k) In ce data a fost aprobat proiecul tehnic pentru sectiunea E in CTE CNAIR, CTE MT, Consiliul Interministerial? Daca nu a fost aprobat, atunci cand se estimeaza aprobarea in fiecare parte?
l) Cate acte aditionale s-au semnat pana acum? Va rog sa precizati care este data fiecarui act aditional, subiectul lui si valoarea in discutie.
m) Ce penalizari au fost aplicate pana acum? Va rog sa specificati fiecare factura cu data, numar, valoare si data in care a fost achitata de antreprenor.
n) Cate claim-uri au fost facute pina acum pe acest contract? Va rog sa precizati fiecare claim, data, numar, cine a facut claim-ul si valoarea in discutie, precum si stadiul actual al rezolvarii.
o) Cand vor fi terminate lucrarile pentru sectiunea D?







NGC

Quote from: disney on April 24, 2017, 10:42:43 PM
Mai jos gasiti raspunsul CNAIR intrebarile adresate.

Quote from: disney on March 19, 2017, 09:33:33 PM
d) Va rog sa imi puneti la dispozitie varianta actuala a graficului de executie actualizat de antreprenor.

Ei, ce sa vezi, ""graficul de executie" nu este un document public". :lol:
Daca e asa, atunci au facut cel putin o ilegalitate.

@disney: Iti voi trimite prin PM despre ce este vorba si te rog sa ceri din nou graficul de executie.

Te rog de asemenea sa intrebi (doar asa ca sa vedem ce zic), daca acest lucru ("nu este document public") este valabil pentru toate contractele de proiectare si executie sau aleg ei aleator la care este public si la care nu.


GDPR

In sfarsit, insa de aprobat o se se aprobe de abia in jur de 1 iunie. Pe hartie sumele pentru investitii arata foarte bine fata de cele de anul trecut (5 miliarde vs. 2,5), insa executia curenta nu e deloc incurajatoare. Nu e greu de anticipat ca va fi o rectificare negativa masiva in a doua parte a anului.

NGC


GDPR

#775
Evident! Si la BVC-ul CFR au facut acelasi lucru, daca n-ai observat. Transparenta "maxima", ce sa zic. S-ar putea cred obtine ulterior pe baza unei cereri conform legii 544, cum am procedat la ANAR.

NGC

Cauta pe net ca exista programe care scot protectia si nu mai trebuie sa astepti. ;)

NGC

Pentru anexa pentru CNAIR nu trebuie nici un program. Sheet-urile 2 - 8 sunt ascunse dar nu necesita parola.

Daca ai timp, pune pe forum bugetul pentru fiecare proiect in parte.

GDPR

#778
M-am prins si eu intre-timp ca foile sunt ascunse. Mi se pare super haios ca Homor a ramas director general in sheet-urile respective :lol: Dar la CFR si Metrorex au avut grija sa la scoata.

LE: Cam despre asta e vorba (anexa 4, inclusiv retinerile de 10%):






disney

Mai jos gasiti raspunsul CNAIR intrebarile adresate.

Quote from: disney on March 19, 2017, 09:49:01 PM
Am trimis azi urmatoarele intrebari catre CNAIR.

Quote
Stimata Doamna, Stimate Domn,

Conform art. 7 si 9 din Legea 544 / 2001 actualizata, privind liberul acces la informatiile si documentele de interes public, va solicit citeva informatii cu caracter public.

Daca informatiile solicitate se regasesc pe pagini in care apar si informatii exceptate de la liberul access, prevazute la art. 12 din Legea 544/2001, va rog sa imi oferiti informatiile solicitate conform art. 22, alin. (2-1) din HG 478/2016.

Mentionez ca doresc aceste informatii in format electronic si editabil, conform art. 15, alin. (3) din HG 478/2016.

Va rog sa imi comunicati imediat numarul de inregistrare al prezentei solicitari, conform art. 20, alin. (5) din HG 478/2016.


1) Revizuire / actualizare SF Sibiu - Pitesti
a) Va rog sa expuneti stadiul actual al revizuirii / actualizarii studiului de fezabilitate.
b) Va rog sa expuneti toate perioadele in care contractul a fost suspendat. Pentru fiecare perioada de suspendare va rog sa precizati motivul suspendarii.
c) Care este data actualizata de finalizare a studiului de fezabilitate?
d) Va rog sa precizati toate blocajele actuale din desfasurarea contractului si sa precizati termanul pentru rezolvarea lor.
e) Va rog sa precizati in ce data s-a depus documentatia pentru revizuirea acordului de mediu.
f) Va rog sa precizati daca acordul de mediu se poate obtine doar pentru un sector sau doar pentru intreg proiectul si care este proiectul.
g) Cate acte aditionale s-au semnat pana acum? Va rog sa precizati care este data fiecarui act aditional, subiectul lui si valoarea in discutie.
h) Ce penalizari au fost aplicate pana acum? Va rog sa specificati fiecare factura cu data, numar, valoare si data in care a fost achitata de antreprenor.
i) Cate claim-uri au fost facute pina acum pe acest contract? Va rog sa precizati fiecare claim, data, numar, cine a facut claim-ul si valoarea in discutie, precum si stadiul actual al rezolvarii.


2) Revizuire / actualizare SF Tirgu Mures - Ditrau
a) Va rog sa expuneti stadiul actual al revizuirii / actualizarii studiului de fezabilitate.
b) Va rog sa expuneti toate perioadele in care contractul a fost suspendat. Pentru fiecare perioada de suspendare va rog sa precizati motivul suspendarii.
c) Care este data actualizata de finalizare a studiului de fezabilitate?
d) Va rog sa precizati toate blocajele actuale din desfasurarea contractului si sa precizati termanul pentru rezolvarea lor.
e) Va rog sa precizati in ce data s-a depus documentatia pentru revizuirea acordului de mediu.
f) Va rog sa precizati daca acordul de mediu se poate obtine doar pentru un sector sau doar pentru intreg proiectul si care este proiectul.
g) Cate acte aditionale s-au semnat pana acum? Va rog sa precizati care este data fiecarui act aditional, subiectul lui si valoarea in discutie.
h) Ce penalizari au fost aplicate pana acum? Va rog sa specificati fiecare factura cu data, numar, valoare si data in care a fost achitata de antreprenor.
i) Cate claim-uri au fost facute pina acum pe acest contract? Va rog sa precizati fiecare claim, data, numar, cine a facut claim-ul si valoarea in discutie, precum si stadiul actual al rezolvarii.


3) Elaborare SF Tunel Meses
a) Va rog sa expuneti stadiul actual al elaborarii studiului de fezabilitate.
b) Va rog sa expuneti toate perioadele in care contractul a fost suspendat. Pentru fiecare perioada de suspendare va rog sa precizati motivul suspendarii.
c) Care este data actualizata de finalizare a studiului de fezabilitate?
d) Va rog sa precizati toate blocajele actuale din desfasurarea contractului si sa precizati termanul pentru rezolvarea lor.
e) Va rog sa precizati in ce data s-a depus documentatia pentru obtinerea acordului de mediu.
f) Cate acte aditionale s-au semnat pana acum? Va rog sa precizati care este data fiecarui act aditional, subiectul lui si valoarea in discutie.
g) Ce penalizari au fost aplicate pana acum? Va rog sa specificati fiecare factura cu data, numar, valoare si data in care a fost achitata de antreprenor.
h) Cate claim-uri au fost facute pina acum pe acest contract? Va rog sa precizati fiecare claim, data, numar, cine a facut claim-ul si valoarea in discutie, precum si stadiul actual al rezolvarii.