Author Topic: Comunicare oficiala cu MT/CNIR/CNAIR si alte institutii  (Read 202794 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

• Monarch
  • Legend
  • *
Comunicare oficiala cu MT/CNIR/CNAIR si alte institutii
« on: June 12, 2012, 08:24:17 AM »
Vom pune pe acest thread toate emailurile/comunicarile oficiale dintre noi si MT/CNADNR si alte institutii publice legate, intr-un fel sau altul, de mobilitate/infrastructura in Romania. La urma urmei suntem parte din public si din contribuabilii care platesc pentru infrastructura din Romania, intr-un fel sau altul. Sa vedem cat de bine lucreaza birourile de presa ale MT/CNADNR si cat de atenti sunt cu noi, chiar daca nu suntem o publicatie mare sau cu "traditie".

Va rog sa pastram decenta si sa vorbim strict de actiunile care implica o comunicare oficiala din partea MT/CNADNR/alte institutii.

Model de solicitare in baza legii 544/2001

Am filtrat informatiile relevante din aceasta solicitare a lui disney si am modificat unde a fost necesar.

Stimata Doamna, Stimate Domn,

Conform art. 7 si 9 din Legea 544/2001 actualizata, privind liberul acces la informatiile si documentele de interes public, va solicit citeva informatii cu caracter public.

Mentionez ca doresc aceste informatii in format electronic si editabil, conform art. 15, alin. (3) si alin. (4) din HG 123/2002 actualizata prin HG 478/2016.

Va rog sa tineti cont de prevederile art. 22, alin. (2-1) din HG 123/2002 actualizata prin HG 478/2016, care prevede ca "în situația în care informația publică solicitată se află pe un înscris care conține atât informații la care accesul este liber, cât și informații exceptate de la liberul acces, informația publică solicitată va fi comunicată, după anonimizarea informațiilor exceptate, prevăzute la art. 12 din Legea nr. 544/2001, cu modificările și completările ulterioare".

Va rog sa imi comunicati imediat numarul de inregistrare al prezentei solicitari, conform art. 20, alin. (5) din HG 123/2002 actualizata prin HG 478/2016.

Apoi enumerati informatiile solicitate.
« Last Edit: July 05, 2017, 10:33:55 AM by Ionut »
Stadiu la zi: Autostrăzi (A) | Drumuri Expres (DX) | Deschideri: A10 lot 3 (oct-nov 2017) | A10 lot 4 (dec 2017)
Exploatare: 747,95 km A și 0 km DX | Contractați: 180,094 km A și 0 km DX | Licitație lucrări: 170,465 km A și 121,115 km DX

Ionut

• Monarch
  • Legend
  • *
Re: Comunicare oficiala cu MT/CNIR/CNAIR si alte institutii
« Reply #1 on: June 12, 2012, 08:27:38 AM »
Iar prima actiune este deja trimisa de mine acum cateva minute.
Am trimis un email atat la MT cat si la CNADNR, il aveti mai jos.

Buna ziua!
Numele meu este Ionut si va contactez in calitate de administrator al forumului destinat mobilitatii si infrastructurii in Romania www.peundemerg.ro.

Am avea doua intrebari si ne-am bucura daca ne-ati putea raspunde in timp util:
1. In vechea guvernare ne-am obisnuit sa primim updateuri video (filmari din avion) cu proiectele de autostrazi in constructie de pe Coridorul IV Paneuropean. Intrebarea ar fi daca noua conducere a ministerului (si/sau CNADNR) doreste sa continue aceasta transparenta si informare a publicului care, la urma urmei, plateste pentru aceste proiecte.

2. In cazul in care nu se doreste continuarea acestor updateuri, am avea o intrebare-rugaminte. Putem face noi aceste updateuri, doar sa ne permiteti accesul pe santiere (pentru fotografii si clipuri video) si sa ne dati informatii despre cum putem plati serviciile pilotilor care filmeaza din avion.

Putem face acest lucru 100% pe cheltuiala noastra, fara niciun fel de obligatie din partea MT/CNADNR. Avem nevoie doar de acces pe santiere.

Inca o data va spunem ca am apreciat foarte mult efortul guvernarii trecute de a ne tine la curent cu progresul acestor lucrari de autostrazi si transparenta deosebita aratata, mai ales in comparatie cu guvernari trecute.

Ne-am bucura daca "traditia" ar continua sau macar sa ne permiteti accesul pe santiere (desigur, cu acceptul constructorilor) acolo unde nu avem deja colegi care aduc updateuri.

In speranta unui raspuns pozitiv,
Cu respect,
Ionut
administrator peundemerg.ro

Astept raspuns, sa vedem daca macar primim un raspuns. :)
Stadiu la zi: Autostrăzi (A) | Drumuri Expres (DX) | Deschideri: A10 lot 3 (oct-nov 2017) | A10 lot 4 (dec 2017)
Exploatare: 747,95 km A și 0 km DX | Contractați: 180,094 km A și 0 km DX | Licitație lucrări: 170,465 km A și 121,115 km DX

madad

• Officer
« Reply #2 on: June 12, 2012, 01:08:07 PM »
Bravo Ionut! La fel ca si tine sunt curios de raspuns :cheers:
Drove in AT AU BE CH CZ DE HR HU IN IT PL RO SLO SK
Been in AT AU BE CH CZ DE DK GB EN HR HK HU IN IT PL RO SA SE SLO SK

robert

• Youngster
  • *
« Reply #3 on: June 14, 2012, 10:36:23 AM »
Laudabila actiunea ta. Cred ca vom avea un raspuns pozitiv din partea ministerului si asta pentur ca este nevoie de reclama in continuare pentru alegerile din toamna.

Bafta in continuare

ciprebbe

• Duke
  • Legend
  • *
« Reply #4 on: June 21, 2012, 01:06:20 PM »
@ionut   avem 9 zile de la data trimiterii cererii tale, exista un raspuns oficial ?
 Au dat macar un semn de viata destinatarii? Au tinut cont de cererea ta?
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

Ionut

• Monarch
  • Legend
  • *
« Reply #5 on: June 21, 2012, 02:44:53 PM »
Nu, niciun semn... probabil nu le pasa si nu au bunul simt macar sa raspunda. Va tin la curent, evident. Dar personal nu cred ca vor raspunde in vreun fel.

ciprebbe

• Duke
  • Legend
  • *
« Reply #6 on: June 22, 2012, 02:25:43 PM »
Din cate stiu legea zice 30 zile....mai avem putintica rabdare poate se trezesc.......
E-republik

nenea_hartia

• Duke
  • Legend
  • *
« Reply #7 on: June 22, 2012, 03:17:49 PM »
Din cate stiu legea zice 30 zile....mai avem putintica rabdare poate se trezesc.......
Nu va primi răspuns de la CNADNR. Am scris şi eu pe vremuri la Drăghia.

MHN

• Legend
  • *
« Reply #8 on: July 04, 2012, 03:55:18 PM »
Am trimis si eu intrebari la inceputul lunii iunie catre DRDP TM si CNADNR insa nu am primit raspuns si nici nu cred ca se oboseste cineva sa raspunda.
Sunt complet dezamagit de lipsa PR-ului la nivelul la care a fost realizat intre 2010 - Mai 2012.

ciprebbe

• Duke
  • Legend
  • *
« Reply #9 on: July 23, 2012, 05:07:40 PM »
@ionut
au trecut si cele 30 zile "legale" de la data trimiterii....ceva raspuns? sau e cum zice nenea_hartia.....adica NU!!!
E-republik

Ionut

• Monarch
  • Legend
  • *
« Reply #10 on: July 23, 2012, 05:35:38 PM »
N-au raspuns... niciun raspuns nici din MT/CNADNR si nici de la Aeroclubul Romaniei.

Fili

• Junior
  • **
« Reply #11 on: August 03, 2012, 03:22:20 PM »
N-o sa-ti raspunda nimeni, se pare ca au abrogat si legea aceea a lui boc, cu 30 de zile , pt institutiile de stat, termen de a da un raspuns oficial...

simba

• Youngster
  • *
« Reply #12 on: October 17, 2012, 07:39:39 PM »
Legea este valabila inca. 30 zile este termenul oficial la care se mai pot adauga 15 zile pe motive intemeiate.
In cazul tau nu iti va raspunde pentru ca in primul rand cererea ta trebuie sa cuprinda cam toate datele de stare civila. In al doilea rand banuiesc ca nu ai depus-o la ei la sediu unde ar fi trebuit sa fie inregistrata si sa ti se dea un numar. Daca ai trimis-o pe email insotita doar de prenumele tau si email-ul tau ei au trecut-o la anonime si asa se poate ocoli putin legea. La anonime nu sunt obligati sa raspunda si din cauza asta nu o vor face niciodata. 
In plus la cererea de a intra pe santiere nu cred ca stie vre-o secretara cum ar putea sa-ti accepe sau refuze acest lucru :), nu cred ca stie sa argumenteze legal cererea asa ca e cam greu...
Si apropo, sa fiu si eu corect ca asa e frumos...(dar greu) Legea cu 30 zile este foarte veche, cam din ani 90 iar boc doar a schimbat cate ceva din ea nu e el promotorul ideii. Sa abrogi o lege veche si sa scri una noua dar care spune acelasi lucru ca si cea abrogata nu e un lucru prea ortodox.

Rashid

• Youngster
  • *
« Reply #13 on: December 28, 2012, 01:29:57 PM »
Am trimis si eu intrebari la inceputul lunii iunie catre DRDP TM si CNADNR insa nu am primit raspuns si nici nu cred ca se oboseste cineva sa raspunda.
Sunt complet dezamagit de lipsa PR-ului la nivelul la care a fost realizat intre 2010 - Mai 2012.

Şi eu împart acceaşi dezamăgire:
- lipsa totală a unui nou segment de autostradă, inceput după Mai 2012.
- lipsa cruntă a atragerii fondurilor EU, dupa Mai 2012.
- zero comunicare cu opinia publică, adică ADIO filmări şi info oficiale.

(acum avem poze cu cei 2 ! ministri, pe site-ul ministerului, mt.ro)

alecu26

• Duke
  • Legend
  • *
« Reply #14 on: October 08, 2013, 01:56:04 PM »
nu face nimeni o intrebare referitor la cum s-a rezolvat problema cu Impregilo?

am inteles ca s-au aprobat solutiile tehnice...dar cine va plati?