Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 11 Guests are viewing this topic.

rrs

pentru tine, am cautat si am gasit ceva:
QuoteLucrările la centura de nord a Capitalei au fost terminate. Valoarea investiţiei ajunge la aproximativ 79,88 milioane euro, fără TVA, şi a fost finanţată de la bugetul de stat.

sursa: antena3.roCentura de nord a Capitalei are o lungime de 20,2 kilometri şi ţine de la DN7 Chitila până la DN2 Voluntari.

Lucrările la Centura de nord a Bucureştiului au început în anul 2007 şi au fost finalizate pe 1 decembrie 2010, mai puţin podul Hobanat. Potrivit reprezentanţilor ministerului transporturilor în perioada următoare să vor face lucrările de finisaj, respectiv montarea despărţitoarelor de sens.

Lucrarea a fost împărţită în trei părţi: prima parte, în valoare de 39,91 milioane euro, a fost construit de consorţiul Jaipart şi Romstrade, cea de-a doua a fost construit de Alpine, Mayreder şi FCC şi a costat 12,91 milioane euro, iar ce de-a treia parte, în valoare de 27,06 milioane euro a fost realizată de Constructor Aktor.

Premierul Emil Boc a inaugurat Centura Capitalei, porţiunea Chitila-Voluntari, şi a declarat că prioritară este finalizarea capetelor de centură pentru a se putea asigura legătura cu autostrăzile A1 şi A2, iar inelul de circulaţie a Bucureştiului ar putea fi realizat prin parteneriat public-privat.

link: http://media.imopedia.ro/stiri-imobiliare/centura-de-nord-a-capitalei-e-gata-si-a-costat-circa-80-milioane-euro-14533.html

oricum cred ca ar trebui sa mutam discutia pe sectiona dedicata CB  http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=38.0

valexandru

#16
@rrs
 
Quote
Lucrarea a fost împărţită în trei părţi: prima parte, în valoare de 39,91 milioane euro, a fost construit de consorţiul Jaipart şi Romstrade, cea de-a doua a fost construit de Alpine, Mayreder şi FCC şi a costat 12,91 milioane euro, iar ce de-a treia parte, în valoare de 27,06 milioane euro a fost realizată de Constructor Aktor.
Multumesc de ajutor!! :hug:
LE: Ai dreptate, o sa continuam discutia pe sectiunea dedicata.
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

toma

Salut,

Am vazut harta de la primul mesaj, intamplarea face ca eu sa locuiesc in Corbeanca foarte aproape de traseul noii autostrazi. Ar trebui sa treaca daca se face la un 150, de casa mea, as vedea tirurile si masinile.

Intrebarea e, aceasva autostrada e doar pe hartie sau la un moment dat se va face?

Stiam de ea cand am luat terenul dar mi s-a spus ca nu sunt sanse mari sa se construiasca, dar vad ca totusi dupa 4 ani inca se discuta de ea.

toma

Si inca un lucru: pot contesta legal traseul din Corbeanca?

bogdymol

Autostrada asta se va face, dar deocamdata poti sa stai linistit. Mai devreme de 2015 eu nu cred ca se pot incepe lucrarile.

Ce intelegi tu prin contestatia traseului? N-am mai auzit pe nimeni sa conteste traseul unui drum...
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

toma

Din moment ce mi se face autostrada in fata casei la 50 de metri, o casa facuta intre paduri pe un drum comunal vechi, nu este deloc confotabil. Practic trebuie ori vandut din timp ori incercat sa duca traseul prin alta parte. Cum sa mai stai in curte cu centura la 50 de metri in fata? Niste nenorociti. Asa se fac centurile, la 50 de metri de casele oamenilor? Nu puteau sa o duca undeva in camp departe?

bogdymol

La agelomeratia din jurul Bucurestiului ar trebui sa faca centura la 100 km departare de oras ca sa nu se apropie de nici o localitate...

Dar poti sa stai linistit, ca nu-i chiar asa de nasol pe cum pare. Cu siguranta vor monta panouri fonoabsorbante si pot sa-ti spun ca eu stau cam la 700 m de o autostrada (care deocamdata nu are panouri fonoabsorbante) si n-am nici o problema cu zgomotul.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

Cand se construieste asa ceva se declara inainte ca investitie de utilitate publica. In acest caz Guvernul poate proiecta acea investitie pe unde vrea muschii lui... Chiar si prin sufrageria ta! Nu poti contesta nimic, nu te poti opune. Statul iti ofera doua posibilitati, ori iti da un alt teren si iti muti catrafusele ori te despagubeste. Poti doar sa dai judecata Guvernul doar daca nu iti convine pretul despagubirii, dar NIMIC nu poate schimba un traseu (in cazul de fata).
Daca tu te plangi ca iti trece la 50 de metri de casa, ce sa mai zici de altii la care proiectul le trecea fix prin casa si au trebuit sa se mute pentru ca acea casa sa fie demolata.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

toma

Atunci solutia ramane vanzarea. Nu stiu in ce masura asta pana la urma se va face, dar trebui actionat din timp.

Ionut

Salut toma, bine ai venit! :cheers:
Se va face sigur autostrada, mai devreme sau mai tarziu. Unde ai exact, la sud de Tamasi? Eu iti recomand sa vinzi. Si de acum inainte sa te interesezi cand cumperi pamant in camp pentru ca ai mari sanse sa nimeresti langa o sosea viitoare. :)

toma

Aveti idee unde pot obtine informatii cat mai exacte despre aceasta autostrada?

Ionut

Hm, nu stiu daca are rost chiar in acest moment pentru ca nu stiu sa fie un studiu de fezabilitate final pentru aceasta autostrada. E posibil sa-l revizuiasca... si daca-l revizuiesc poate ai noroc sa deseneze un pic mai departe de casa ta. Sau, dimpotriva, sa te exproprieze, daca nu au pe unde sa o ia. S-a construit mult in jurul tau sau tu stai chiar in camp?

toma

Eu nu am cumparat in camp, sunt intre case, care sunt aliniate si au in fata un drum comunal. Campul se intinde insa dupa acest drum comunal si este marginit de doua paduri. Sunt case construite si in padure si pe langa ea.

Ionut

Hm, daca esti intre case ar trebui sa fie OK, chiar daca ai fi aproape n-ar fi asa galagie. In zonele astea oricum vor fi puse panouri fonoabsorbante pe autostrada si daca nu esti lipit sau la 30-40 de metri de autostrada, n-ar trebui sa ai probleme. Bine, doar sa nu-ti stea tie pe creier ca stai langa autostrada. De oprit/contestat constructia insa... n-ai nicio sansa. E lucrare de utilitate publica si la o adica te pot si expropria. Nu ai ce sa faci.

Eu zic asa:
1. Daca nu te deranjeaza da coordonatele exacte pe google unde ai casa pentru a ne uita si noi. Sau da pe privat (mesaj privat) celui care te-ar putea ajuta, daca stie exact pe unde va trece (nu cred ca stie nimeni pentru ca nu s-a decis exact pe unde se trece, deci pot fi modificari semnificative, in bine sau rau pt tine, fata de harta pusa de mine pe acest thread).

2. Daca e foarte aproape si ti se pare ca nu are sens sa te risti, poti vinde.

vchira

daca trece la vreo 100-200 m de tine autostrada si sunt montate anouri nu ii asa naspa... acuma sunt panouri si panouri...un prieten deal meu statea in viena intrun bloc construit pe autostrada A23 care ii cea mai aglomerata din viena si nu se auzea de loc(sau oricum eu nu am auzit) dar acolo aveau un perete mare fonoabsorbant...in acelasi timp eu am stat la vreo juma de km(chiar mai bine) de autostrada A1 din vestul vienei si din cauza ca autostrada era sus si noi eram in vale se auzea destul de tare... deci depinde de cat de departe esti, cum arata geografia locului si cat de bune is fonoabsorbantele la autostrada... pararea mea ii sa nu te risti si sa vinzi.