Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 25 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

am zis Sud-Est pt ca aici s-a renuntat la dublarea DNCB.
E clar ca tb facut primul sa inchidem inelul. La fel de clar cum e ca va fi si cel mai ieftin. Inca e camp.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Allex

 :yikes: :yikes:

Proiectul noii Autostrăzi de Centură Sud a Capitalei - transmis la ANAP

Documentația pentru atribuirea contractului de constructie a unei noi centuri la standard de autostradă a fost trimisă astăzi la ANAP, după ce CNAIR a inițiat procedura de achiziție publică.

Urmează ca ANAP să evalueze documentația, iar după validare, CNAIR va transmite anunțul de participare la licitație pentru construcția în sudul Capitalei a celor 52de km ai inelului O al Centurii București,la profil de autostradă.

Noul Inel de Centură, diferit de actuala Centură a Capitalei, va fi similar cu alte proiecte destinate  fluidizării circulației în zona unor  metropole europene.

Proiectul face parte din Master Planul General de Transport și urmează să fie finanțat prin POIM 2014 - 2020.

CNAIR
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Dominik

You're in Steelers Country

panzer

52 km inseamna tot sudul, de la A1 la A2. Sigur nu scot atata intr-un singur lot, nu?
Ar fi cel mai scump lot singular scos la licitiatie vreodata.

Nici nu stiu sa aiba SF valabil pe sud!

carutasul

Mă îndoiesc că vor scoate tot tronsonul, nici întreg nici pe loturi, presupun că doar cel despre care zicea Cutter mai demult... deşi nu m-aş supăra .

dr4qul4

Avem SF valabil pe A0?
Sau e doar licitatie pt SF (eventual si PT) nu si pentru constructie?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

dr4qul stie... :lol:

Ala este textul integral al comunicatlui...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

panzer

In comunicat scrie clar "Constructie". Acum mai mult sens ar avea SF si PT, ca pe Moldova.

horatiu.cosma

SF-ul exista din 2008. Valoarea estimata atunci era de 1 miliard de euro. Conform ultimelor actiuni ale CNAIR, cel mai probabil se doreste FIDIC Galben, proiectare si executie. Oricum, mai e mult pana departe, nu exista exproprieri, SF ul e din 2008, deci cel mai probabil multe dintre avize nu mai sunt valabile.

Beowulf

SF-ul cu siguranta ar trebui actualizat. Oricum, dupa scandalul care va genera noi norme de poluare NOx vor fi probleme serioase in zona de est si sud-est unde A0 se suprapune cu DNCB iar poluarea cu siguranta va depasi normrele.
Ordinea prioritatilor:
A1: Bucuresti-Nadlac;  A3: Bucuresti-Bors;  A10: Sebes-Turda;  A0+DNCB: Centura Bucuresti; A8: Tg Mures- Ungheni; A12+A14: Calafat-Craiova-Pitesti-Tirgoviste-Ploiesti-Buzau-Braila; A6: Lugoj-Calafat; A7+DN(2X2): Botosani-Focsani-Slobozia-Calarasi.

TibiV

Quote from: horatiu.cosma on May 30, 2017, 01:42:01 PM
Oricum, mai e mult pana departe, nu exista exproprieri, SF ul e din 2008, deci cel mai probabil multe dintre avize nu mai sunt valabile.
Pai sa bagi cazmaua in pamant in 2018 pe un SF din 2008 mi se pare cel putin... hmmmm... CNAIR-istic
(Pamant care, vorba ta, nu este al tau deocamdata...)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR

Instructiunea ce prevedea ca studiile de fezabilitate/ documentaţiile tehnice de avizare a lucrărilor de intervenţie sa fie elaborate cu cel mult 24 de luni înainte de data depunerii cererii de finanţare nu mai e valabila?


Dominik

SF-ul e facut pt A0 cu 3 benzi pe sens sau cu 2 benzi ????
You're in Steelers Country

panzer

Eu am ramas cu impresia din discutii ca SFurile vechi expira nu numai prin prisma datei (24 de luni) ci mai ales ca mai nou se cer noi componente, studii geo mai aprofundate, etc. Mai ales pe POIM.

Bine macar ca nu l-au scos la licitatie ca si PPP.


ddfab

Quote from: Beowulf on May 30, 2017, 01:58:54 PM
vor fi probleme serioase in zona de est si sud-est unde A0 se suprapune cu DNCB


ai ceva informatii mai exacte? stiu ca au fost ceva povesti sa fie o zona suprapusa, pentru a face economie, dar nimic sigur.
harta de pe pagina 1 nu at spune asa ceva.