News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 15 Guests are viewing this topic.

NGC

Pai nu cred ca stiti ce au facut cei de la CNAIR referitor la exproprierile suplimentare.

Cealalalta contestatie este de la o alta firma si se refera exact la exproprierile suplimentare. Desi au inca un contract valabil cu respectiva firma pentru realizarea exproprierilor, au inclus realizarea exproprierilor suplimentare in caietele de sarcini pentru cele 3 loturi. Altfel spus, constructorii ar trebui sa se ocupe de exproprierile suplimentare.

Bineinteles ca firma respectiva nu este de acord. Intrebarea cheie este, daca exproprierile suplimentare sunt exproprieri de care ar trebui sa se ocupe tot ei, conform contractului cu CNAIR inca in vigoare.

Contractul prevede ca firma "va presta servicii juridice in scopul realizarii procedurilor de expropriere a imobilelor afectate de traseul Centurii Bucuresti Nord si Bucuresti Sud si servicii juridice in scopul dobandirii dreptului de administrare".

cezar-mario2012

 Nu sunt naiv, dar vad că pe alte vremuri, aveau cam tot.

http://www.consitrans.ro/

alecu26

Quote from: panzer on August 05, 2017, 12:29:47 PM
Sigur CONSITRANS e pe lista lui CUC. Astia contesta tot pe peste tot.
Panzer....Am zis pe A1....O mana spală pe alta și împreună obrazul.
Îmi place ca condițiile sunt contestate de o firma de proiectare....și nu de una de executie.
Drumurile noastre POATE;

NGC

Poate ceilalti se tem sa nu ajunga pe lista neagra a cucului. :lol: :lol: :lol:

NGC

Quote from: NGC on August 05, 2017, 11:27:45 AM
Avem primele 2 contestatii pentru A0 Sud.

Ca si la DX12, a contestat CONSITRANS, si a contestat, printre altele, clauza rezolutorie.

Quote from: NGC on July 08, 2017, 12:45:48 PM
Quote
6. Procedura de atribuire este initiata sub incidenta urmatoarei clauze rezolutorii: CLAUZA REZOLUTORIE: Incheierea contractului de achizitie publica este conditionata de obtinerea/ aprobarea finantarii lucrarilor din fonduri de la bugetul de stat si/ sau fonduri europene nerambursabile, semnarea contractului fiind posibila doar in situatia in care se respecta dispozitiile referitoare la angajarea cheltuielilor din bugetele care intra sub incidenta legislatiei privind finantele publice. In cazul în care, indiferent de motive, obtinerea/aprobarea finantarii lucrarilor din fonduri de la bugetul de stat si/ sau fonduri europene nerambursabile nu se realizeaza, Autoritatea Contractanta va aplica prevederile art. 212 alin (1) lit. c) teza a II-a din Legea 98/2016, fiind imposibila încheierea contractului de achizitie publica.

In ceea ce priveste "clauza rezolutorie" (pentru ca au contestat si alte lucruri), CNSC a respins contestatiile CONSITRANS (si pentru celelalte licitatii unde au contestat lucrul asta).

Ramane valabila masura de remediere adoptata de CNAIR, de inlocuire a sintagmei "clauza rezolutorie" cu cuvantul "conditia".

NGC

Quote from: NGC on August 05, 2017, 12:52:20 PM
Pai nu cred ca stiti ce au facut cei de la CNAIR referitor la exproprierile suplimentare.

Cealalalta contestatie este de la o alta firma si se refera exact la exproprierile suplimentare. Desi au inca un contract valabil cu respectiva firma pentru realizarea exproprierilor, au inclus realizarea exproprierilor suplimentare in caietele de sarcini pentru cele 3 loturi. Altfel spus, constructorii ar trebui sa se ocupe de exproprierile suplimentare.

Bineinteles ca firma respectiva nu este de acord. Intrebarea cheie este, daca exproprierile suplimentare sunt exproprieri de care ar trebui sa se ocupe tot ei, conform contractului cu CNAIR inca in vigoare.

Contractul prevede ca firma "va presta servicii juridice in scopul realizarii procedurilor de expropriere a imobilelor afectate de traseul Centurii Bucuresti Nord si Bucuresti Sud si servicii juridice in scopul dobandirii dreptului de administrare".

CNSC a respins contestatia.

Goldmund

Quote from: north on July 19, 2017, 01:11:01 AM



Ce mi se pare valoros la acest proiect(cu rosu, M7) este o tarzie reparatie la intrarea prin Pipera(camp) si fortata prin Fabrica de Glucoza, in loc de impozanta intrare in Bucuresti prin DN1. Daca expertii ne spun cum ar prelua actuala intrare DN1 in Bucuresti o parte din traficul de pe A3, ar fi ok.. De ex. poate o rezolvare la dopul de la DN1 cu Bulevardul Aerogarii unde in fiecare zi sunt ambuteiaje uriase dinspre Ploiesti..., sau aglomeratia inainte de Arcul de Triumf. Daca aceste doua puncte nevralgice ar fi rezolvate, as saluta M7 ca o solutie fericita fatza de intrarea in Bucuresti prin sat Pipera(care va avea in continuare rolul sau)...
Dar sa revenim la A0, Sud...

NGC :
"CNSC a respins contestatia."
Ce urmeaza?

NGC

^^^ Asteptam. Firma a contestat decizia CNSC la CAB.

NGC

Si ca sa nu ramana A0 mai prejos, avem si aici o prima amanare.

Noul termen este 20.10.2017.

Ionut

Amanarea este pentru toate cele 3 loturi?

NGC

Daca tot ne citesc cei de la CNAIR, sa faca bine sa corecteze la licitatia pentru A0 sa se si intample ceva cand apesi pe butonul "Vizualizati".
Am semnalat aici problema inca din Iulie parca si nimic. Tot nu merge.

Nu ca am avea nevoie de asta, dar se laudau ca e aplicatie dezvoltata "in-house".

NGC


NGC

Quote from: NGC on August 27, 2017, 12:48:42 PM
Quote from: NGC on August 05, 2017, 12:52:20 PM
Pai nu cred ca stiti ce au facut cei de la CNAIR referitor la exproprierile suplimentare.

Cealalalta contestatie este de la o alta firma si se refera exact la exproprierile suplimentare. Desi au inca un contract valabil cu respectiva firma pentru realizarea exproprierilor, au inclus realizarea exproprierilor suplimentare in caietele de sarcini pentru cele 3 loturi. Altfel spus, constructorii ar trebui sa se ocupe de exproprierile suplimentare.

Bineinteles ca firma respectiva nu este de acord. Intrebarea cheie este, daca exproprierile suplimentare sunt exproprieri de care ar trebui sa se ocupe tot ei, conform contractului cu CNAIR inca in vigoare.

Contractul prevede ca firma "va presta servicii juridice in scopul realizarii procedurilor de expropriere a imobilelor afectate de traseul Centurii Bucuresti Nord si Bucuresti Sud si servicii juridice in scopul dobandirii dreptului de administrare".

CNSC a respins contestatia.

Quote from: NGC on September 11, 2017, 09:47:01 PM
^^^ Asteptam. Firma a contestat decizia CNSC la CAB.

Avem decizia CAB din 29.09.2017.

QuoteSolutia pe scurt: Respinge excepţia tardivităţii, ca neîntemeiată. Respinge plângerea formulată de Societatea Profesională de Avocaţi cu Răspundere Limitată ,,Dragomir Şi Asociaţii", ca neîntemeiată. Definitivă. Pronunţată azi 29.09.2017 în condiţiile art. 402 rap. la art. 396 alin 2 cod pr civilă.

Ionut

Deci firma castigatoare se ocupa de exproprieri?

NGC

E vorba de exproprierile suplimentare si se va ocupa viitorul constructor.