Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

TibiV

Poate Decea-Aiud, nu Turda-Aiud...

Doar daca se duc baietii de la TurdaNews sa faca munca voluntara la dealul cu alunecarea...
(Nu cred sa fie atat de multi incat sa faca si santuri, sa infiga si parapeti, sa faca si marcaje, sa etc. etc. etc....)

30 noiembrie este peste 11 zile...
Nici daca am fi in iunie, cu 16 ore de lumina naturala pe zi si cu temepraturi perfecte, nu ar avea cum sa termine L4 in 11 zile...

@Vice33,
asta este pentru istoria autostrazilor (si pentru istoria macilor...) ;)

Quote from: Vice33 on November 18, 2017, 08:55:05 PM
Arăta cam așa ceva...? Cred că poza ta e făcută cam din același loc cu cea plină de maci din 2016. Pentru comparație:
Noiembrie 2017

Mai-Iunie 2016

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AkaManah

Ce de la TN nu au spus ca va fi inaugurata A10 pe 30 ci ca "va fi anuntata" deschiderea atunci. Atunci vor anunta ca A10 se va inaugura candva in iarna asta sau in primavara.

ddfab

cateva intrebari, la care sper  sa poata raspunde cei care au fost in vizita oficiala pe L1 si 2
1. pe lot 2 au comandat grinzi la structurile care sunt gata de multa vreme?
2 ce se asteapta la podul peste Mures de la radesti? din vara, aproape ca nu au mai progresat cu nimic.
3 au probleme cu alunecari in zona dealului de la Oiejdea
4 in zona zidurilor de sprijin, de ce nu se inainteaza cu montarea ancorelor?
5 podul peste Mures de la sancrai. se doreste a fi subcontractat? daca nu , de ce progreseaza asa de incet?
pe lotul 1
1 cate pile mai au de ridicat la podul peste Mures?
2 cand se vor apuca de structurile de traversare a drumului spre statia Florea, al 2-lea drum de traversare a unei strazi din Oarda si a structurii peste dj107C
3 cand preconizeaza inceperea lucrarilor la supratraversarile dn1 din zona Lancram si zona Alba Iulia
4 pentru continuarea drumului de legatura din nodul Alba sud spre centura Alba iulia mai au de parcurs faze birocratice?
5 de nodul Sebes sa mai intreb ceva?
multumesc de pe acum, chiar si pentru informatii partiale.

Europiu

Cred că întrebări am avea cu toții. Sper ca Ionuț să găsească o jumătate de oră liberă (oh, well,  :)) pentru a face un rezumat cu ce ați povestit și aflat.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).


Ionut

^^ @ddfab
Nu stiu prea multe, colegii mei au vorbit mai mult cu reprezentantii Pizzarotti si Aktor. :)

alexV

Quote from: ddfab on November 19, 2017, 01:37:05 PM
1 cate pile mai au de ridicat la podul peste Mures?
3 cand preconizeaza inceperea lucrarilor la supratraversarile dn1 din zona Lancram si zona Alba Iulia
4 pentru continuarea drumului de legatura din nodul Alba sud spre centura Alba iulia mai au de parcurs faze birocratice?
5 de nodul Sebes sa mai intreb ceva?

trimite intrebarile dinainte :)) ca is foarte bune.
1 La podul Mures de pe lotul Pizzarotti vor fi deschideri egale de 36 metri, fara deschidere centrala. Se lucreaza in ritm constant. Cauta o filmare recenta si poti estima cati piloni mai au de facut.

3 La traversarea DN1 in zona Lancram/Lukoil, daca bine imi amintesc, asteptau dupa relocari electrice sau AC sau ceva de genu. Va fi construit pasajul, apoi relocate doua conducte magistrale de apa care alimenteaza orasul si care trec fix pe sub marginea drumului vechi, apoi continua excavarea spre Sebes

4 Spunea horatiu ca acolo nu va fi cum e desenat pe harta Proinfrasctructura, ci va fi un giratoriu in centura existenta. Simplu, fara bretele, si nu e un punct nevralgic.

5. Cand incepeti lucru la nodul Sebes? Imediat ce avem AC. Mai precis? La anul.
Asa cum spunea Ionut, vor fi toate bretele cu doua benzi, totalizand 12km.

Pe ambele loturi se vorbeste de anul 2020.
In alta ordine de idei, salutari baietilor! Nu ma aspteptam sa intalnesc 8 pasionati :)

Ionut

O precizare legata de 2020. Constructorii isi iau marja de eroare. Nu o sa-i vedeti NICIODATA ca declara catre noi, API, ca termina in X luni cand ei stiu ca nu e cazul. Pe noi nu ne prostesc. Ba chiar mai mult, sufla si-n iaurt. Posibil este 2019, dar nu tine doar de constructori. Un singur exemplu: cand iese AC la Sebes? Nodul Alba Nord e abia autorizat. Si mai trebuie sa vina parca AC pentru culoarul de expropriere suplimentar.

Este practic imposibil sa dai un termen exact acum. Lucrarile sunt foarte, foarte complexe pe ambele loturi. La Aktor mai sunt si ei slab mobilizati dupa cum stiti. Doua loturi foarte complicate. Vom vedea. Sunt prea multe variabile acum ca sa se hazardeze cineva sa dea un termen foarte clar.

Ionut

ST3, Tirrena Scavi. In curand pentru toata lumea...













Powered by API/PUM imgur uploader

vancouver

In sfarsit panouri facute cu cap, adica destinatii utile scrise acolo si nimic care sa dezorienteze. Critica mea se refera doar la fineturi, si anume eu personal n-as fi trecut Bors acolo. Este prea devreme pentru a trece un punct de frontiera (cred ca peste 250 km pana acolo). CLUJ-NAPOCA, ca si oras mare in fata era bine daca trona in fruntea listei. Este un punct suficient de mare si de clar, chiar si pentru cineva aflat in tranzit international (asa cum si noi daca mergem in Germania stim ca trecem pe la Gyor sau Linz). Dar repet, e o chestiune de finete, este foarte bine si asa. Bravo.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

FRS

Corect legat de Bors. Bine ca nu au trecut si Iasi.  :D

AkaManah

Quote from: ddfab on November 19, 2017, 01:37:05 PM
cateva intrebari, la care sper  sa poata raspunde cei care au fost in vizita oficiala pe L1 si 2

5 podul peste Mures de la sancrai. se doreste a fi subcontractat? daca nu , de ce progreseaza asa de incet?
pe lotul 1
multumesc de pe acum, chiar si pentru informatii partiale.

In zona podului inca sunt probleme cu descarcarea de sarcina arheologica. Habar nu am cand se va incepe, cat va dura. Cert este ca foarte devreme nu va fi dar, s-au mai vazut sapaturi la -20 de grade. Nu cunosc alte amanunte inca.

ciprebbe

Eu ma imbat daca e gata lotul 1 si 2 la 31 dec 2019. Suficient indiciul? (nu prea beau de fel)
Se avanseaza dar este inca mult pana la finalizare.


Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Facem un slogan, imbatati-l pe Cip! :lol:
Ar trebui să profite de iarnă și să rezolve birocrația pentru AC la Sebeș.

sursasecreta

Una din surse vine cu o filmare "UK style" inainte de receptia finala.

https://youtu.be/tMbFLji33fs

Acest cont este accesat de sursele secrete ale comunitatii PeUndeMerg. Fotografiile, clipurile video si informatiile aparute pe acest cont sunt din surse deosebit de credibile.