3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură

Started by Ionut, February 02, 2016, 02:47:51 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

#105
Gata!

Formularul pentru campania 2% 2017-2018 este aici:
http://proinfrastructura.ro/docs/230_doilasuta2017-2018_api.pdf

Pe primul post din acest thread aveti detalii despre campanie si cum puteti sa ne sustineti directionand 2% din impozitul pe venituri aferent anului 2017. Daca aveti intrebari, scrieti direct in thread.

Daca aveti prieteni, colegi sau membri ai familiei care vor sa directioneze, dati-le formularul. :)

Multumim multumim!!! :cheers:

Vasilem

Am depus declaratia 230 din Spatiul Privat Virtula al Anaf.
https://pfinternet.anaf.ro/

Contul API se introduce fara spatii.

Ionut

Mulțumim pentru susținere! Într-adevăr, declarația 230 se poate depune și online. Se merita sa faceti asta dacă mai aveți drumuri pe la ANAF.

rizzuh

Am depus si eu declaratia pe SPV. Daca ai cont acolo, este bine sa depui online. Daca nu, cu ocazia drumului la ANAF iti activezi si contup pe SPV :)

Acuma... poate n-ar strica o modernizare a site-ului ala. Dar deh, de cand cu OUG13, nu mai avem GovITHub :((

BogdanB

Salutare,

Am trimis si eu formularul prin posta, insa poate ma lumineaza cineva daca nu cumva de anul acesta ar trebui depus personal la ANAF, cel putin asa am vazut niste stiri in media...
Multumesc

Ionut

Este OK dacă l-ai trimis prin poștă. Este ca si cand l-ai fi depus personal. Ai facut recomandată cu confirmare de primire? Trebuie musai cu confirmare de primire.

BogdanB

Da, am trimis-o cu confirmare de primire. Intre timp am primit si confirmarea de primire, deci ar trebui sa fie ok

Ionut


Earthchild

Ieri m-am inregistrat in SPV si azi am depus 230-ul online. La cat mai multe!

ovicor

 Depus pentru mine, sper sa mai conving in zilele urmatoare!

Ionut


V@lentin

Am depus si eu cu mare placere declaratia 230 online pe site-ul Anaf-Spatiul Virtual.Putin cu putin se face mult si in acest fel se poate sustine in continuare monitorizarea proiectelor de infrastructura de care Romania are nevoie ca de aer.

ovicor

Am vazut o stire pe Digi 24 cum ca ministrul Finantelor ia in calcul majorarea la 3,5% a contributiei catre ONG-uri!

Ionut

Unde ar fi minunea. Manipulări ieftine. Ei nu stiu cum să ne f*** mai tare.

TibiV

Quote from: ovicor on March 06, 2018, 09:26:28 PM
Am vazut o stire pe Digi 24 cum ca ministrul Finantelor ia in calcul majorarea la 3,5% a contributiei catre ONG-uri!
In cazul persoanelor fizice...
Este fix "frectie la picior de lemn"...
Cresterea plafonului "de IMM" la 1 mil. euro a facut ca 90% din companii sa piarda dreptul de a redirectiona 20% din impozitul pe profit catre ONG-uri... Pentru ca nu mai platesc impozit pe profit, ci pe "cifra de afaceri". Iar impozitarea "pe cifra de afceri" NU beneficiaza de "reduceri pentru sponsorizari"... Vedeti reactiile altor ONG-uri, de la ecologisti la "anti-autism"....
Cresterea la 3,5% la impozitul pe venit nu acopera nici pe sfert pierderea (de la 20% la 0%) la impozitul pe profit...

In primul rand ca impozitul pe venit a scazut de la 16 la 10 la suta...  Cresterea cotei la 3,5% acopera fix combinatia de scadere a impozitului pe venit cu "mutarea contributiilor sociale la angajat". Adica in "lei tramvai" putem redirectiona catre ONG-uri (API, de exemplu) fix aceeasi suma.
Puteti verifica... (kkt-ul de Tariceanu a ajuns prim-ministru pe "cota unica", acum se pisha pe ea...)

In al doilea rand (culmea!) este ca firmele care dadeau 20% din impozitul pe profit erau firme cu profituri poate nu foarte mari, dar constante, an de an.... (Adica firme serioase, nu "pocnitori"...)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)