[B] Splaiul Independentei-Ciurel-Autostrada A1

Started by Ionut, January 12, 2012, 04:07:08 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

AFC

"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

AFC

"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

AdrianB1

Corect, nimic nou: coada de masini spre Iuliu Maniu incepea pe la 6:30-7 de dinainte de Turda. Dupa Iuliu Maniu era aproape liber, la iesirea din pasaj am trecut in 10 secunde (am prins verde). Deci, coada de vreo 6 km pana la Iuliu Maniu care ar disparea probabil complet dupa finalizarea lucrarii si eventual a unei legaturi denivelate de iesire undeva spre Apusului.

architengi

#333
Quote from: danutzu_1069 on August 29, 2016, 05:31:12 PM
Pasajul de la Ciurel: Apel catre primarul Gabriela Firea sa nu reduca numarul benzilor de la trei la doua pe sens in proiectul penetratiei spre A1

Proiectul penetratiei Pod Ciurel - Autostrada A1 ar putea fi modificat, renuntandu-se la drumurile colectoare si practic ingustarea arterei de la trei benzi la doua benzi pe sens, anunta in urma cu o luna primarul general Gabriela Firea.
Asociatia Pro Infrastructura (API) si Asociatia Metrouusor ii cer primarului general sa nu modifice proiectul, sa pastreze benzile coelctoare si sa foloseasca una din cele trei benzi pentru a dezvolta transportul in comun pe noua artera.

La finalul lunii iulie, Gabriela Firea anunta ca pasajul Ciurel va avea doua benzi in loc de trei si se va renunta la drumurile colectoare pentru ca astfel se evita exproprierea locuintelor construite recent si se reduc costurile, potrivit economica.net care citeaza News.ro.

Primarul general al Capitalei Gabriela Firea declara, la finalul sedintei pe care a avut-o cu constructorii si directorii din primarie, ca, in cadrul intalnirii, a fost facuta o propunere de diminuare a culoarului de la trei la doua benzi si renuntare la drumurile colectoare, ceea ce va diminua costurile exproprierilor in cazul podului Ciurel.


http://monitorizari.hotnews.ro/stiri-infrastructura_articole-21254062-pasajul-ciurel-apel-catre-primarul-gabriela-firea-nu-reduca-numarul-benzilor-trei-doua-sens-proiectul-penetratiei-spre-a1.htm

Este apreciabial si deosebit de frumos gestul Asociatiei Pro Infrastructura de la Forumul PeUndeMerg, de a atrage atentia primarului ca proiectul cu 3 benzi pe sens este ceea ce isi doresc cetatenii.
Eu am crezut initial ca Firea vrea doar ca soseaua de viteza sa fie redusa de la 3 benzi la 2 benzi pe sens, ca sa nu fie nevoie de anumite expropieri, dar ca pentru podul hobanat si podul peste Virtutii proiectul ramane la fel cu 3 benzi pe sens, mai ales ca s-a discutat ca apraope 50% din nodul respectiv a fost executat deja.
Poate cineva de la Asociatia Pro Infrastructura sa clarifice daca Firea vrea sa reduca proiectul cu minus 2 benzi in total si la Podul hobanat Ciurel si la Podul peste Virtutii?

Ionut

La zona Virtutii nu are ce sa se mai schimbe, se executa ca in proiect.

133 313

#335
Cateva imagini si de aici. Avem miscare la forarea de piloti pe partea Lukoil, avem miscare (slaba) si la betoane peste drum, dar la pertea strict metal - pod hobanat pauza totala de ceva vreme.







Ce se vede mic acolo pe rampa este un nene care iriga cu furtunul o portiune de beton nou turnata, ca sa nu sufere crapaturi de contractie.

















Ionut

Pe partea Splai-Regie, nicio noutate importanta...

Una panoramica.


Spre hobanat.

Ionut

Rampa Splai-Virtutii. Fara noutati, practic.
A se observa totusi "atentia la detalii" si "liniile drepte".









Nu stiu, parca executa in sila. Nu-mi place!

Ionut

Culeea Splai-Virtutii.


Spre hobanat.








Inapoi, spre culee.


Bondarul API.




La fel, filmarea in zilele urmatoare.

ion59

 E ca în poezia lui Coșbuc:

"Trei paşi la stânga linişor
Şi alţi trei paşi la dreapta lor;
...................
În tact uşor."

irirat

In dimineata aceasta continuau montarea grinzilor metalice la podul hobanat.

Trimis de pe al meu SM-N910F folosind Tapatalk


Ionut

Avem o filmare foarte frumoasa din drona (tot de duminica). De la ultima filmare din drona au avansat cu tablierul, insa pe Splai (poze mai sus) sunt practic zero schimbari. Enjoy!


dr4qul4

Avanseaza incet dar sigur podul. Ca sa le faca in ciuda lui Nicusor si lui Danes.
Din pacate, peste 1 an de zile va fi probabil ultimul proiect la care se va mai lucra.
De continuarea lui ce se mai aude? nu ma refer la declaratii (ca sunt satul) ci la fapte. Avem ceva aprobat in CL?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Skynick

Oare cat or costa apartamentele alea cu vedere la calea de rulare ? Sofisticat si priceless.

rocklee

#344
montarea ...unor grinzi la podul de la Ciurel....

filmare facuta de alex popescu ...