Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 26 Guests are viewing this topic.

Sorin62

#15180
Cred că durata cea mai mare de timp o cere turnarea pilelor lipsă. Nu prea are sens să mobilizezi macarale, să pui grinzi peste pilele existente, să demobilizezi macaralele, să aștepți terminarea celor două perechi de pile lipsă, etc
Cred că cel mai rentabil financiar este să montezi toate grinzile într-o singură etapă. Cam cât ar dura asta? Două săptămâni?

TibiV

Uita-te putin mai sus...
La capatul dinspre Bucuresti au pus grinzile de la Poapasului intr-o saptamana.
Peste doar doua deschideri, si acolo grinzile sunt mult mai mici. Cam jumatate din cele de la Gilau...

Numara deschiderile de la Gilau, ia in considerare marimea grinzilor si faptul ca la Popasului nu aveai nici un curs de apa - la Gilau ai doua....
Eu cred ca minimum o luna si jumatate, daca se misca "cu mult talent"....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

TS are nevoie de drumul tehnologic pe toată durata șantierului. Nu doar pentru grinzi. Doar nu crezi ca oamenii vor traversa înot. Sau ca după asfaltare vor trece cu utilajele înapoi peste asfaltul cald.
Eu  cred ca urmează:
- cele 4 pile lipsa
-culeile
-, pedale, suprabetonare
-  asfaltare
-  scurgeri
- parapeti
-  șanțuri, scurgeri,.. Și abia apoi demolarea podurilor tehnologice.

Maxim 6 luni cu totul. Ca sa fie gata de deschis la 1 decembrie
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Quote from: dr4qul4 on February 11, 2018, 01:05:54 AM
Maxim 6 luni cu totul. Ca sa fie gata de deschis la 1 decembrie
Suntem in februarie...
Am auzit de calendarul iulian, calendarul gregorian, dar de calendarul dr4qul4ian nu auzisem...
:lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Europiu

Pai mai citeste o data, Tibi... Omul a zis "gata de deschis" nu simplu "gata"  :lol:
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

rocklee

numai pentru 3 imagini a ridicat ciprebbe ..drona  >:(...cam putin... :( O:-)

Ionut

In mod normal, daca nu apar chestii grave (gen grinzi busite sau mai-stiu-eu-ce-document-care-trebuia-facut-si-nu-e-facut), Tirrena poate finaliza in septembrie, poate chiar la final de august - 27, termenul contractual. Acest termen contractual din ce imi aduc aminte era valabil pentru predarea amplasamentului la canal in decembrie. Si amplasamentul a fost predat, cum stiti, la final de ianuarie-prima zi din februarie. Deci 1-2 luni intarziere, iar acest interval se va adauga termenului contractual.

Nu imi fac prea mari griji ca nu ar putea recupera 1-2 luni. Greu (ca e vorba de timpi tehnologici), dar eu am deocamdata incredere in Tirrena, au mai demonstrat ca se pot incadra in termen cand vor si trag tare (27 noiembrie ST3). Sunt multi daca, insa chiar si asa, septembrie mi se pare un termen fezabil. Acum ca o sa avem probleme iar cu receptia... cine stie... desi nu ar trebui pentru ca aici lucrurile sunt mai simple si mai clare.

Sorin62

Quote from: TibiV on February 11, 2018, 12:52:34 AM
Uita-te putin mai sus...
La capatul dinspre Bucuresti au pus grinzile de la Poapasului intr-o saptamana.
Peste doar doua deschideri, si acolo grinzile sunt mult mai mici. Cam jumatate din cele de la Gilau...

Numara deschiderile de la Gilau, ia in considerare marimea grinzilor si faptul ca la Popasului nu aveai nici un curs de apa - la Gilau ai doua....
Eu cred ca minimum o luna si jumatate, daca se misca "cu mult talent"....

Tot cred că cea mai bună variantă este să se apuce de montarea grinzilor imediat după ultima turnare la pile. până montează grinzile pe celelate pile, numai bine se întăresc și ultimele betoane.

ciprebbe

#15188
https://youtu.be/pSSlHqBqj6o

Zona are AC doar din noiembrie :)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

^ Este o premiera. Sunt primele filmari aeriene din zona asta. Am mai filmat in preajma nodului Iernut (si zona Bogata), dar bucata asta la vest de Bogata pana la nod Chetani/Ludus este filmata pentru prima data.

dr4qul4

10 februarie si totul e verde in Transilvania  :( 
Nici urma de incalzire globala.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

pentium10

#15191
ASTALDI:
- observ ca terasamentul a fost inaltat si cladirile de la ferma au disparut
- unele relocari de utilitati sunt finalizate (am vazut si in reportajul lui teoneo )
la altele se lucreaza se vede si in video la 2:45
- cea mai mare activitate se vede la forajele pentru podul peste Mures si supratraversarea calei de ferata (cu 2 foreze)

STRACO GRUP
- Straco Grup cam slabut, doar cu 1 singura foreza, si foarte putine utilaje,
dar m-a bucur ca s-au apucat de ce tine de nodul de la Chetani, pentru ca in cazul in care Astaldi candva termina totul mai repede fata de Straco Grup, si cei de le CNAIR pot receptiona doar nodul Chetani atunci e bucurator
- la 5:15 se vede bazinul de apa, care alimenteaza Chetani, sper ca aceea conducta sa nu ofere surprize
- este o cabana/casuta si un teren neatacat la una din bretelele nodului sper sa fie expropriat deja
- daca s-ar fi continuat filmarea catre Campia Turzii s-ar fi fazut alte 2 utilaje ale lui Straco in mijlocul campului pregatind drumul tehnologic
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Ionut

Teoretic incep si cei de la Straco sa tureze motoarele in curand. (Eu sper sa scape de problemele financiare. Se pare ca luna martie va fi decisiva pentru ei.) Oricum deja nodul Chetani incepe sa prinda contur. Sa vedem. Astaldi intr-adevar, avans foarte bun.

alexandruduma

Enjoy :) Fiind din Cluj-Napoca o sa incerc sa vin cu poze noi macar de doua ori pe luna.



















































































































Powered by API/PUM imgur uploader

florin74

#15194
Nu sunt probleme cu alimentarea de apa. Doar cu alimentarea cu curent electric a bazinului, dar este piece if cale. :D Cei de la Straco sustin ca nu este ceva complicat. Restul utilitatilor sunt relativ OK, Transelectrica nu au, ceva Transgaz. Au obtinut deja autorizatii pentru mutat utilitati