[B] Magistrala M5 Drumul Taberei-Pantelimon

Started by Ionut, September 22, 2011, 02:29:08 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

GDPR

Daca nu se face CV de interstatie Parc Drumul Taberei-Tudor Vladimirescu, nu se poate pune in functiune metroul. Informatiile neoficiale sunt ca lucrarile nu au putut incepe din cauza ca exista nu stiu ce cabluri importante ale "organelor" (STS?) pe amplasament, care nu pot fi deviate. E important de stiut ce au de gand sa faca, eventual se muta CV?

Ionut

Am inteles. Intreb. Cel putin incerc, nu stiu cat timp o sa fie si ce prilej o sa am sa intreb "in plen". O sa cer si o intalnire 1-1 cu Dl Mustatea si/sau altii. Cu dlui chiar am avut pana acum o comunicare foarte OK (pana la refuzul accesului pe M5, dar are circumstante atenuante).

GDPR


Ionut

Cei de la Economica.net ma citeaza (doar ca imi pocesc numele, eh, nu e suparare :) din cauza vitezei).

Motivele pentru care metroul ar putea să nu circule în Drumul Taberei nici în 2018

Surse apropiate situaţiei au explicat pentru ECONOMICA.NET că negocierile privind zona de legătură la Eroilor au loc cu firma Bombardier, Metorex depinzând practic de aceasta pentru deschiderea circulaţiei pe primul tronson al Magistralei 5. De asemenea, acestea vorbesc şi despre întârzierile cauzate de întreruperea finanţării, de la rectificarea din august când Ministerul Transporturilor a pierdut bani şi până la cea din noiembrie, când a primit înapoi fonduri.

Economica.net

Horațiu 87

Haideti totusi sa facem si o comparatie si sa vedem cam care e avansul fata de luna trecuta (ca oricum am ramas dator si luna trecuta  :-[ :-[ )

Procentul de realizarea a proiectului Magistrala 5 de metrou, Sectiunea Raul Doamnei - Eroilor (PS Opera) in luna NOIEMBRIE 2017

Statia Raul Doamnei
Deviere retele 100% (octombrie 100%)
Structura statie 49% (octombrie 38%)
Sapatura în statie 82% (octombrie 67%)
Refacere suprafete 10% (octombrie 10%)
Finisaje 0 %

Statia Brancusi
Deviere retele 100% (octombrie 100%)
Structura statie 97% (octombrie 97%)
Sapatura în statie 100% (octombrie 100%)
Refacere suprafete 75% (octombrie 75%)
Finisaje 0 %

Statia si depoul Valea Ialomitei
Deviere retele 100% (octombrie 100%)
Structura statie 100% (octombrie 100%)
Sapatura în statie 100% (octombrie 100%)
Refacere suprafete 99% (octombrie 99%)
Finisaje 78 %

Statia Romancierilor
Deviere retele 98% (octombrie 81%)
Structura statie 97% (octombrie 96%)
Sapatura în statie 100% (octombrie 100%)
Refacere suprafete 46% (octombrie 46%)
Finisaje 78 %

Statia Parc Drumul Taberei
Deviere retele 98% (octombrie 46%)
Structura statie 100% (octombrie 83%)
Sapatura în statie 100% (octombrie 100%)
Refacere suprafete 60% (octombrie 0%)
Finisaje 79 %

Statia Tudor Vladimirescu (Drumul Taberei 34)
Deviere retele 98% (octombrie 98%)
Structura statie 100% (octombrie 97%)
Sapatura în statie 100% (octombrie 100%)
Refacere suprafete 60% (octombrie 53%)
Finisaje 79 %

Statia Favorit
Deviere retele 99% (octombrie 98%)
Structura statie 98% (octombrie 97%)
Sapatura în statie 100% (octombrie 100%)
Refacere suprafete 67% (octombrie 63%)
Finisaje 79 %

Statia Orizont
Deviere retele 100% (octombrie 100%)
Structura statie 100% (octombrie 100%)
Sapatura în statie 100% (octombrie 100%)
Refacere suprafete 99% (octombrie 99%)
Finisaje 83 %

Statia Academia Militara
Deviere retele 85% (octombrie 85%)
Structura statie 82% (octombrie 82%)
Sapatura în statie 100% (octombrie 100%)
Refacere suprafete 0% (octombrie 0%)
Finisaje 0 %

Statia Eroilor 2
Deviere retele 92% (octombrie 91%)
Structura statie 99% (octombrie 100%)
Sapatura în statie 100% (octombrie 100%)
Refacere suprafete 0% (octombrie 0%)
Finisaje 26 %

Stadiu lucrări

La data de 13 noiembrie 2017, stadiul fizic al lucrărilor era următorul:
- Structuria de rezistenta 93,96 %.
- Fundație cale de rulare 86,30 %.
- Finisaje 41,87%

Sursa

subway

Cam care ar fi unitatea de masura ce a stat la baza calcularii acelor procente?

GDPR

Pai sa intrebam proprietarul site-ului metrorexm5.ro:

METROREX S.A.
Adresa: B-dul Dinicu Golescu, nr. 38, sector 1. Localitate: Bucureşti. Cod poştal: 010873 Ţara: România
Telefon: 021 319 36 01
Fax: 021 312 51 49
Email: contact@metrorex.ro
Facebook: facebook.com/metrorexm5

subway

Eu am vrut doar sa va atrag atentia ca evolutia unei lucrari complexe folosind un procent global are un caracter usor subiectiv

alex8

http://www.economica.net/mobile/tronsonul-de-metrou-eroilor---iancului-ar-putea-fi-scos-la-licitatie-pentru-proiectare-pana-la-finele-anului_146770.html

Quote
,,Suntem în faza finală de elaborare a caietului de sarcini pentru partea de proiectare", au spus oficiali ai Metrorex, potrivit lui Ionuţ Ciurea, vicepreşedinte al Asociaţiei Pro Infrastructură (API).

,,Probabil că undeva la sfârşitul anului va fi posibilă lansarea acestei licitaţii, iar în 2019 să putem demara lucrările", au adăugat reprezentanţii Metrorex la sesiunea de săptămâna trecută a Sub-Comitetului Sectorial Transport din cadrul CM POIM (Comitetul de Monitorizare al Programului Operaţional Infrastructura Mare).

Ionut

Pam pam! Normalitate. Sa vedem cand stabilim vizita.
Felicitari responsabililor din Metrorex, stiu ca nu a fost usor. :)


Xenos

Ionut, felicitari! Te rog sa folosesti ocazia sa pui cat mai multe din intrebarile sugerate zilele trecute...asteptam poze faine  :)

Ionut

Astazi am avut deosebita placere (chiar a fost o placere pentru mine, am avut parte de MULTE premiere, fiind pentru prima data pe un santier de metrou) sa reprezint API in prima vizita oficiala pe M5! Dupa un episod nefericit de refuz, episod pe care l-am lasat in urma, Metrorex ne-a permis accesul si s-au achitat de "datorie" cu varf si indesat.

Am stat pe santier, cu tot cu drum, 5 ore! Asadar, trebuie sa multumesc, in numele API, dlui Cîlniceanu (Sef Proiect la Metrorex) care a fost gazda mea si un ghid excelent, avand rabdarea sa imi raspunda la intrebari si sa ma duca prin toate cotloanele santierului, atat cat am avut timp. Multumesc! Am stabilit ca suntem bineveniti oricand dorim si a ramas sa ne vedem curand si pentru restul statiilor pe care nu am mai apucat sa le vizitam azi.

Felicitari Metrorex pentru transparenta! Speram ca ziua de astazi sa fie fundatia pentru o relatie de lucru fireasca intre API si Metrorex!

Ionut

Cateva cifre de azi, inainte de poze:
5 ore
6 statii
(Eroilor, Academia Militara, Favorit, Tudor Vladimirescu, Parc Drumul Taberei si Valea Ialomitei depou & statie)
300+ poze

Am pus destule intrebari, dar au mai ramas si pentru alta data. Pe scurt:

1. S-a rezolvat cu centrala de ventilatie de interstatie (Parc Drumul Taberei-Tudor Vladimirescu), in sensul ca au identificat ale cui sunt cablurile si, se pare, lucrurile "s-au rezolvat". Nu am cerut detalii, am primit asigurari ca situatia s-a deblocat.

2. Se vor folosi trenuri Bombardier de pe alte magistrale pana sunt gata trenurile noi. Licitatia pentru trenuri este in pregatire in continuare (documentatia adica). Un detaliu de actualizat ar fi, de exemplu, faptul ca noile trenuri vor avea aer conditionat (la licitatia anulata am inteles ca nu era specificatia asta). Licitatia pentru trenuri s-ar putea lansa (pe SEAP) in februarie, dar nu s-a declarat clar asta. Se lucreaza.

3. Intr-adevar, asa cum a declarat si dl Mustatea la SCS Transport, licitatia pentru semnalizare/automatizare si problema cu negocierile cu Bombardier la statia Eroilor dau emotii...

4. Am intrebat de sina a treia. Dl Cîlniceanu nu era deloc emotionat. A zis ca nu e o problema. :)

5. Accesele (sunt doua) in Parc Drumul Taberei cu linia 41 NU pun bete in roate probelor tehnologice. Deci se poate circula fara ele. Este foarte complicat cu inchiderea liniei 41.

6. Per total, octombrie 2018 este tinta pentru probele tehnologice. Asa cum s-a mai declarat.

7. Pozitia oficiala este ca la final de 2018 se poate circula, dar daca daca daca... :) daca licitatie de semnalizare, daca se inteleg in timp util cu Bombardier pentru Eroilor... si alti mai mici "daca".

La Raul Doamnei nu am mai ajuns. Au ramas 4 statii pentru vizita viitoare. Care vizita viitoare ar putea fi chiar la finalul saptamanii viitoare.

Poze... rabdare ca sunt cateva sute.

stangabriel


Ionut

Click pe poze pentru rezolutie mai mare!

Incepem cu ceva light. PSS Opera. Pe aici s-a scos TBM-ul. Dl Cîlniceanu spunea ca, pentru continuarea spre Iancului, aici va fi tot PSS, tot scoatere scut. Este complicat sa faci deranj aici pentru a baga TBM-ul.

Privire de sus spre fundatie.




Opera in plan indepartat.




Nivelul intermediar.




Sensul spre Opera.


Sensul spre Opera.




Sensul spre Drumul Taberei.


Powered by API/PUM imgur uploader