News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pasadia

Quote from: raulbogdan23 on September 13, 2015, 05:56:38 PM
Urmeaza sa faca o excursie pe Transalpina dupa care trebuie sa ajung in Poiana Brasov

Pe drum as putea alege?

Eu ma gandeam la Cluj - Sebes - Transalpina - Horezu - Ramnicu Valcea - Curtea de Arges - Rucar- Bran - Poiana Brasov, dar nu stiu cum e drumul pe acolo. Din harta calitatii drumului observ ca is niste sectoare rosii si galbene.

Varianta corecta din punctul meu de vedere este Ramnicu Valcea - Talmaciu - Fagaras - Brasov - Poiana. Asta pentru ca varianta prin Curtea de Arges e cam proasta, pentru ca Campulung - Bran, desi spectaculos, poate fi dificil pentru cineva care nu-l cunoaste (apropo, o fi oare trecerea peste munti cu cele mai multe viraje?). Iar varianta prin Pitesti sufera pentru ca lucrarile dintre Pitesti si Campulung fac ca durata sa se dubleze (multe, multe semafoare).

Varianta si mai corecta ar fi sa faci traseul invers. Mi se pare ca Transalpina o apreciezi mai bine dinspre Horezu spre Obarsia Lotrului, nu invers. 

rizelgeorgel

Am o mare rugaminte la dvs. Trebuie sa efectuez un drum de la Vatra Dornei la Targoviste. Ce drum imi recomandati? Pe google am mai multe variante, dar nu stiu cum este drumul Vatra - Toplita, cel de 60 km, si nici Sinaia - Pietrosita - Targoviste.
Am asa: Vatra - Gura Humorului - Falticeni - Bacau - Ploiesti - Targoviste, drum excelent dar f lung.
Vatra - Poiana Largului - Piatra Neamt - Bacau si mai departe (nu stiu calitatea drumului)
Vatra - Toplita - Secuime - Brasov - Sinaia - Tgv
Vatra - Bistrita - Tg Mures - Sighisoara - Bv - Tgv, sau din Mures - Medias - Sibiu - Pitesti - Gaesti - Tgv.
Sunt total confuz....

pasadia

Wow, nu-mi vine sa cred - Google vad ca te trimite pe DJ-ul ce leaga Vatra Dornei de Bilbor - DJ174 + DJ174C + DJ174A. Insa acel drum stiu ca e un drum forestier, pietruit si atata tot, vezi de exemplu aceasta zona. Si ma indoiesc ca s-a turnat asfalt pe acolo.

Cred ca cea mai indicata varianta ar fi prin C-lung, Bacau si Ploiesti (530 km, 7h 30 min). Urmata de varianta Bistrita - Tg. Mures - Campina (470 km, 7h 30 min, ruta prin Floresti nu prin Pucioasa!). Asta ca si calitate a asfaltului, bun pe oricare dintre ele (dar depinde cat de aglomerat gasesti pe Brasov - Campina). Nu as lua in calcul variantele prin Poiana Largului caci prima parte, pana in Poiana Largului, e cam groaznica din cate se spune. 

Allex

Tot prin Bacau-Ploiesti iti recomand si eu. Poate e mai lunga ruta decat celelalte dar drumul e bun (cel putin pana la Ploiesti, dupa nu cunosc) si daca faci traseul in weekend si ai statie pe masina atuncii poti sa o "frigi"mai tare, ca nu e trafic.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

TibiV

Ploiești-Targovişte e perfectă, o adevărată plăcere să conduci pe acolo...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

rizelgeorgel

Salutare din nou. Trebuie sa fac un drum Targoviste - Oradea, si am planificat ruta Tgv - Pitesti - Valcea - Sibiu - Deva, de aici am inteles ca drumul 76 e praf, asa ca m-am gandit la varianta Deva - Savarsin - Gurahont - Tinca - Oradea. Pe harta colegului nostru apar DJ ca fiind verzi. Din Sebes pana la Oradea pot merge si pe la Alba - Cluj, dar e foarte aglomerat si voi fi obosit. Intrebarea mea este, drumul Deva - Brad - Varfurile - Gurahont tot varza este? Aveti vreo ruta mai buna sa-mi recomandati? Va multumesc!

dr4qul4

De la Sibiu o poti lua pe Medias. Desi tot pe Alba Iulia cred ca e cea mai buna varianta.

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

adi

Quote from: rizelgeorgel on September 30, 2015, 03:15:33 PM
Salutare din nou. Trebuie sa fac un drum Targoviste - Oradea, si am planificat ruta Tgv - Pitesti - Valcea - Sibiu - Deva, de aici am inteles ca drumul 76 e praf, asa ca m-am gandit la varianta Deva - Savarsin - Gurahont - Tinca - Oradea. Pe harta colegului nostru apar DJ ca fiind verzi. Din Sebes pana la Oradea pot merge si pe la Alba - Cluj, dar e foarte aglomerat si voi fi obosit. Intrebarea mea este, drumul Deva - Brad - Varfurile - Gurahont tot varza este? Aveti vreo ruta mai buna sa-mi recomandati? Va multumesc!

Am facut drumul de la buc la Oradea in  ultimele luni de mai multe ori, si am folosit Buc-pitesti-sibiu-gilau-oradea si pe brasov-tg mures...ca si timp am facut mai putin pe brasov sigisoara tg mures cluj....alte variante sunt de prisos...rupi masina si pierzi timpul....

spy_flo

Quote from: dr4qul4 on September 30, 2015, 07:42:45 PM
De la Sibiu o poti lua pe Medias. Desi tot pe Alba Iulia cred ca e cea mai buna varianta.
Ce să caute la Mediaș?

ashbird

#399
Prin Medias - Campia Turzii e o varianta


Ca chestie cel mai scurt in KM este prin TGV-Paduchiosu- Brasov- Sighisoara-TG mures-Cluj -Oradea

https://goo.gl/maps/cCncd64oHX82
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

dorinpoe

Quote from: rizelgeorgel on September 30, 2015, 03:15:33 PM
Salutare din nou. Trebuie sa fac un drum Targoviste - Oradea, si am planificat ruta Tgv - Pitesti - Valcea - Sibiu - Deva, de aici am inteles ca drumul 76 e praf, asa ca m-am gandit la varianta Deva - Savarsin - Gurahont - Tinca - Oradea. Pe harta colegului nostru apar DJ ca fiind verzi. Din Sebes pana la Oradea pot merge si pe la Alba - Cluj, dar e foarte aglomerat si voi fi obosit. Intrebarea mea este, drumul Deva - Brad - Varfurile - Gurahont tot varza este? Aveti vreo ruta mai buna sa-mi recomandati? Va multumesc!
Pentru Deva-Oradea, varianta cea mai buna este prin Brad-Varfuri-Gurahont-Tinca. Deva-Brad=30km-drum in lucru cu 9 semafoare, Brad-Varfuri=37km din care 80% modernizat (strat de uzura), Varfuri-Gurahont-Bocsig-Tinca-Oradea sunt aproximativ 110km slab circulat, 70% verde restul galben.

vladb

Ce ruta recomandati pentru un traseu Floresti(Cluj) - Timisoara:
  1. Floresti - A3 - Turda - Sebes - A1 - Deva - Faget - Lugoj(DJ) - Buzias - Timisoara
  2. Floresti - Oradea - Arad - A1 (sau DN1) - Timisoara

Pe Calea Buziasului trebuie sa ajung in Timisoara. Ma intereseaza in special cat de aglomerat e pe zona Cosava-Cosevita-Faget? - practic asta va face diferenta. Diferenta distantelor e de max 20 Km intre cele doua rute.

yetiman

#402
De cand e disponibila toata distanta Sebes-Deva pe A1, eu prefer aceasta varianta pentru a ajunge la Timisoara.
Cu mentiunea ca pe Faget-Lugoj neaparat pe A1.

Cand am fost eu (e adevarat, nu foarte des - 1-2 ori pe an) nu a fost problema majora pe Deva - Faget. Dar depinde si de noroc, deocamdata. Inca se prefera Deva - Arad pe DN, direct, cu toate problemele de pe centura Arad.


LE: Cluj-Oradea-Arad-Timisoara. Puncte slabe:
Cluj -Oradea - in general foarte aglomerat
Trebuie sa traversezi Oradea (prin oras sau pe centura - pe centura se lucreaza la poduri si sunt mici blocaje, plus bariera de la Metro - asta daca nu s-a dat drumul la pasajul peste CF).
Oradea - Arad - din cate stiu este destul de aglomerat si trece prin multe localitati + traversarea Aradului destul de greoaie
Arad-Timisoara - si aici autostrada nu prea e de folos (ai mult de mers de la A1 la Timisoara (situatia este similara cu Turda-Gilau, nu e de folos sa vii pe ea la Cluj decat daca ai treaba in vestul orasului, altfel tot DN-ul e de preferat).

In schimb, pe cealalta varianta ai Gilau-Turda autostrada (si eviti Turda). Turda-Sebes e aglomerat, dar circulabil. La Alba Iulia mergi pe centura, posibil mai aglomerat pana la Sebes.
Sebes-Deva e autostrada, eviti inclusiv Deva.
Deva-Faget, poate fi mai aglomerat, dar acceptabil.
Faget - Lugoj iar pe A1 (si eviti Lugojul)
Lugoj - Timisoara, in general aglomerat dar rezonabil.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

horatiu.cosma

Cred ca sti raspunsul deja din partea noastra :). Vrem poze de pe santierele A1.

mircea

Nu-i vorba deloc de trafic, ci doar de noroc. În funcție de câte tiruri ai pe traseu și pe unde le prinzi din urmă. Marți seara am urcat dealurile mai lent în spatele unui camion, pe care l-am ajuns din urmă la Ohaba... Aseară, la întoarcere, pe Coșava->Săcămaș n-am prins nici un tir pe traseu. Dacă stau să mă gândesc mai bine, chiar n-am avut pe nimeni în față pe porțiunea asta.